• ٠٩١٢٩١٧٠٢٩٥
 • کارخانه: شیراز-شهرک صنعتی بزرگ-فلکه ششم - بلوار الکترونیک-خیابان ابزاردقیق-شرکت توسعه هنر متین
 • تولید کننده محصولات کامپوزیتی
 • گواهینامه
 • ISO 9001: 2010
 • تقدیر نامه
 • برترین واحد مهندسی در سال 96

FRP چیست؟

نوعی ماده کامپوزیت متشکل از دو بخش فیبر یا الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است. که به دو شکل ورق های FRP و میلگردهای FRP وجود دارد.

FRP چیست؟

  FRP چیست؟

     

FRP مخفف Fiber Reinforced Polymers میباشد. FRP نوعی ماده کامپوزیت متشکل از دو بخش فیبر یا الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است. که به دو شکل ورق های FRP و میلگردهای FRP وجود دارد. به روش پالتروژن ساخته میشوند. در این روش دستهای از الیاف پس از آغشته شدن با رزین پس از عبور از یک قالب در کنار هم قرار گرفته و یک پروفیل دارای مقطع ثابت را به وجود میآورند.از عمده ترین مزایای روش پالتروژن چندمنظوره بودن آن و کاربردهای گوناگون آن در صنایع مختلف است. به عبارتی صرفاً با تغییر قالب دستگاه میتوان علاوه بر محصولاتی که در صنعت ساختمان کاربرد دارد، همانند انواع آرماتورها، محصولات گوناگون دیگری در حوزه های مختلف از جمله تسمه های ماشین نساجی، ریلها، محافظ اتوبانها، چارچوب پنجره ها و درها، تیرهای با مقطع I شکل، نبشی ها و غیره تولید نمود. عمر محصولات پالتروژنی بسیار بالاست و سرعت تولید یک محصول پالتروژنی نیز نسبتاً زیاد است. از نظر قیمت نیز با وجود اینکه یک تیر پالتروژنی قیمت ظاهری بیشتری نسبت به نمونة مشابه آهنی دارد لیکن مقاومت خوب آن در مصارف خاص ضدخوردگی و زلزله و عمر بالای آن میتواند توجیه گر قیمت اولیة بالای آن باشد. در مصارف عمومی مانند ساخت سازه ها اگر نیاز به مقاومت در برابر خوردگی و زلزله وجود داشته باشد، استفاده از تیرهای پالتروژنی میتواند توجیه اقتصادی نیز داشته باشد

 • به طور کلی FRP ها بر اساس فیبر تشکیل دهنده ی آنها به چند دسته زیر تقسیم می شوند.


CFRP -1 با الیافی از جنس کربن     


GFRP -2 با الیافی از جنس شیشه   

 
AFRP -3 با الیافی از جنس آرامید

 

 از FRP در بهسازی سازه های بتنی استفاده میشود. با اتصال و یا دور پیچ کردن عضو بتنی با FRP میتوان رفتار لرزه ای عضو را بهبود بخشید. FRP توسط چسب های مخصوصی به عضو بتنی متصل میگردد FRP ها یک زیرگروه از طبقه موادی هستند که اصلیت آنها مرکب بودن است.

مواد مرکب موادی هستند که از ترکیب دو یا بیشتر ماده ساخته می شوند و در مقیاس بزرگ، به شکل یک ماده مفید و جدید با خواص بهبود یافته که برتر از ترکیباتش بصورت انفرادی است عمل میکند. یک FRP ترکیب خاصی از دو ماده کامپوزیتی متشکل از الیاف با مقاومت بالا و جاسازی شده در چسب پلیمیری است. از آنجایی که FRP ها از دو ماده مجزا تشکیل شده است، خواص کلی ماده FRP در درجه اول به مشخصات اختصاصی هر یک از آن مواد بستگی دارد.

این نتیجه می دهد که در آموزش قبل از بحث در مورد خصوصیات ماده مرکب FRP به صورت یک ماده یکپارچه، به بررسی نقش و خصوصیات هریک از آن اجزا تشکیل دهنده یعنی الیاف و چسب به طور مجزا باید پرداخته شود. پلیمرهای تقویت کننده الیافی (FRPs) ، موادی نسبتاً جدید از گروه مواد غیر خورنده، با مقاومت بالا و سبک وزن در طی 15 سال گذشته به عنوان یک ماده کاربردی در تعداد زیادی از کاربردهای مهندسی سازه پدیدار شده اند. همانطور که از نام این مواد مشخص است، این مواد مرکب از الیاف با مقاومت بالا که در چسب پلیمری قرار می گیرند، می باشند. الیاف بسیار قوی و سفت هستند و چسب نیز با چسباندن آنها به یکدیگر، کاری می کند که آنها بصورت یک ماده مرکب یکپارچه عمل کنند.

برخی از مزایای مواد FRP که معمولاً ذکر می شود، در مقایسه با مواد مرسوم مانند فولاد شامل موارد زیر می شود:

 

- نسبت بالای مقاومت به وزن

- دوام فوق العاده در محیط های مختلف

- سهولت و سرعت در نصب، انعطاف پذیری و استفاده کاربردی

- نارسانا از نظر الکترومغناطیسی، که می تواند در سازه های خاص مانند امکانات تصویربرداری مغناطیسی مهم باشد

- توانایی مناسب کردن خواص مکانیکی با شرایط توسط انتخاب جهت قرارگیری الیاف در چسب

- دوام در برابر خاصیت خستگی

- و رسانایی پایین گرمایی

 

لینک های مرتبط

 - جزییات محصولات 

- جزییات محصولات مخازن کامپوزیتی

  - جزییات محصولات سپتیک تانک

  - جزییات محصولات مخازن پلی اتیلن

  - جزییات محصولات مخازن کامپوزیتی SMC

  - جزییات محصولات مخازن کامپوزیتی GRP

  - جزییات پروژه ها

  - جزییات پروژه های مخازن کامپوزیتی

  - جزییات پروژه های سپتیک تانک

  - جزییات پروژه های مخازن پلی اتیلن

  - جزییات پروژه های مخازن کامپوزیتی SMC

  - جزییات پروژه های مخازن کامپوزیتی GRP

   - جزییات محصولات دریچه کامپوزیتی

   - جزییات محصولات دریچه منهول کامپوزیتی / دریچه کامپوزیتی

  - جزییات محصولات  دریچه منهول کامپوزیتی ، قطر 265 میلیمتر 

  - جزییات محصولات دریچه منهول کامپوزیتی ، 360*830 میلیمتر 

  - جزییات محصولات  دریچه منهول کامپوزیتی ،150*150 میلیمتر

  - جزییات محصولات دریچه منهول کامپوزیتی با فریم جدید ، قطر 265 میلیمتر

  - جزییات محصولات دریچه منهول کامپوزیتی ، قطر 345 میلیمتر

  - جزییات تصاویر

  - جزییات تصاویر سپتیک تانک

  - جزییات تصاویر مخازن پلی اتیلن

  - جزییات تصاویر مخازن کامپوزیتی SMC

  - جزییات تصاویر مخازن کامپوزیتی GRP

  - جزییات تصاویر مخازن کامپوزیتی

 

شرکت طراحی مهندسی متین:  طراحی، تولید و فروش انواع مخازن کامپوزیتی، مخزن GRP، مخزن های مدولار، مخزن SMC، مخزن فایبرگلاس، سپتیک تانک، مخازن دفنی، مخزن چدنی، تولید کننده انواع مخازن آب، تولید کننده انواع چربی گیر، چربی گیر فایبرگلاس، مخازن دفنی، مخازن معکبی مدولار، مخازن تحت فشار، تولید کننده انواع دریچه های کامپوزیتی، دریچه منهول چدنی، دریچه های منهول کامپوزیتی، تولید کننده انواع لوله و اتصالات کاروگیت، لوله و اتصالات کامپوزیتی، لوله و اتصالات

 

 

FRP چیست؟
نوعی ماده کامپوزیت متشکل از دو بخش فیبر یا الیاف تقویتی است که به وسیله یک ماتریس رزین از جنس پلیمر احاطه شده است. که به دو شکل ورق های FRP و میلگردهای FRP وجود دارد.
 • مشتری :
 • شروع پروژه :
 • وب سایت شرکت :
 • محل اجرا :
 • قیمت :

مشتریان ما